info@drkowsari.com 88878763 021

ضعف در رشد عضلات ساق پا

عضله ای فوق العاده تاثیر پذیر از ژنتیک, یکی ساقهای خوبی داره و ماهیانه یکبار  تمرینش میده و همیشه خوش فرمه, یکی هفته ای سه بار تمرین میده و اخرشم هیچ خبری از رشد و فرم گرفتن، نیست.

در بین دلایل فراوان،  دو علت اصلیشو بررسی کنیم:

(۱)بحث فیزیولوژیکی؛گیرنده های اندروژنی:

در غالب مردان,  تراکم گیرنده های  تستسترون، در سرشانه و عضلات تراپزیوس میباشد, و هر چه پایینتر می اییم تراکم این گیرنده ها کمتر میگردد و ساق پا قسمتی است که کمترین گیرنده های اندروژنی رو دارد, بهمین جهت کسی که ژنتیکی ساق ضعیفی دارد با تمرینات به نسبت بسیار کمتری در ساق تغییرات رو تجربه میکند, حتی با مصرف استروییدها حجم چندانی رو نسبت به مابقی عضلات تجربه نمیکنند, گواه آن به دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰، برمیگردد, که پرورش اندامکاران حجم کمتری در پایین تنه نسبت به بالاتنه داشتند(زمانی که خوشبختانه هنوز پای پپتایدها به بدنسازی باز نشده بود).

علت دوم:

شناخت ناکافی از آناتومی عضلات ساق و تمرین نادرست:

بخش پشتی ساق شامل دو عضله اصلی دوقلو و نعلی است,

دوقلو سطحی, دومفصله و پیک ساق را شکل میدهد, و در حرکات ساق که زانو صاف باشد درگیر میباشد, نعلی عضله عمقی, تک مفصله, و خط جانب و پایین ساق رو فرم میده و در حرکات ساق زانو خم عضله اصلی است.

دوقلو نسبت به نعلی تندانقباضتر میباشد, پس بهتر است با تکرار کم و وزنه های سنگینتر تمرین داده شود برا نعلی بالعکس,  گاها سیستم ۵×۵ رو برا دوقلو بهتون پیشنهاد میکنم.

نکته دوم, بحث تمپوی حرکات ساق است, دقت کنید در انتهای بخش برونگرا یا منفی, یک الی دو ثانیه مکث کنید, سپس بخش درونگرا یا مثبت رو اجرا کنید, تا نهایت درگیریه عضلات ساق رو تجربه کنید, اگر بدون.مکث حرکت اجرا شود نیروی بخش مثبت حرکت تا حد زیادی از نیروی ارتجاعی تاندون اشیل تامین شده و عضلات ساق کمتر درگیر میشوند.

1 Comment

  • ارمان

    من چون مچ پای راستم ۳ ماه در گچ بود دچار ضعف عضلانی ساق به نسبت پای چپم شده به طوری که در حالت ظاهری نیز بسیار مشخص است … چه کار کنم ضعف عضلانی رو جبران کنم و هردو پایم مثل هم شوند؟ …


Notice: get_currentuserinfo is از رده خارج شده است از نگارش4.5.0! به‌جای آن از wp_get_current_user() استفاده کنید. in /home/drkosari/domains/ifitplus.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 3893

نوشتن دیدگاه

17 − 1 =